Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Vajinismus-Nedenleri-Nelerdir

Cinsel ilişkiye girememe durumu olan, vajinismus birçok nedenle ortaya çıkabilir. En sık kadının; cinsel birliktelik ile ilgili eksik ve yanlış bilgi sahibi olmasına bağlı ilk gece korkusu sonucu yaşandığını gözlemliyoruz.

İlk cinsel birliktelikte ilişkinin çok ağrılı olması, taciz, psikolojik nedenler, usulüne uygun yapılmayan jinekolojik muayeneler, dini ve katı inanışlar, aşırı kuralcı ve katı bir ortamda olmak, katı ahlak kuralları, yanlış tabu ve inanışlar, cinselliğin ayıp, günah gibi kavramlarla öğrenilmiş olması, cinsellik ve ilk cinsel ilişkiyle ilgili algılanmış yanlış yorumlar, bilgiler, vajina ve penis ile ilgili yanlış eksik bilgiler ve buna bağlı gelişen bilinçaltına yerleşen, cinsel ilişkinin imkansız olmasına inanma durumudur.

 

Katı toplumlarda kızlık zarı kavramının çok önemli olması ve kızlık zarının ?bakireliğin? evlenene kadar mutlak surette korunması gereken bir olgu olduğu fikriyle büyüyen kızlarda vajinismusa yatkınlık daha kolay gelişir.

Ayrıca daha önce vajinismus olmayan, sonradan gelişen vajinismusta söz konusudur, buna ikincil  vajinismus yada?sekonder? vajinismus denir.

Bu durum yani seconder vajinismus özellikle zor bir doğum, jinekolojik zor müdahaleler, düşük, kürtaj, kaba ve zorlayıcı jinekolojik muayenelerden sonra gelişebilir.

Sonuçta neden ne olursa olsun önemli olan vajinismuslu kadının, deneyimli ve tecrübeli merkezlerde uygun vajinismus tedavisini alarak kolayca çözülebilecek bir problem olduğunu bilmesidir.

Bununla birlikte %5 oranında vajinismus fiziksel nedenlere bağlı olabilmektedir. Bunlar ,

1- Anatomik engeller, vajinanın tam gelişmesini sağlayamaması, vajina duvarında perde olması, kızlık zarının kalın olması,

2- Vajinal iltihaplar, akıntılar ?PIH ? Pelvik inflamatuar hastalık?,

3- Bartholin absesi ve kisti gibi nedenler.

SON SÖZ : VAJİNUSMUSDA, BU YANLIŞ DÜŞÜNCE KALIBINI BEYNİNİZDE TAŞIYARAK , ÇÖZÜM ÖNCESİNDE , ENGEL SİZSİNİZ, NE ZAMAN BU YANLIŞ DÜŞÜNCE KALIBINI DOĞRU DÜŞÜNCE KALIBI İLE DEĞİŞTİRMEYE KALKARSANIZ BU SEFER ENGELSİZSİNİZ!!!!!!

Op. Dr. Saygın Micozkadıoğlu
Kadın Doğum Doktoru - Vajinismus ve vajinismus tedavisi ile ilgili yorumları 

 

JoomlaWatch Visitors


71%Turkey Turkey
14.8%United States United States
5.1%China China
1.8%Germany Germany
1.7%Georgia Georgia
1.4%Republic Of Korea Republic Of Korea
0.3%Russian Federation Russian Federation
0.3%Austria Austria
0.3%France France
0.3%Kuwait Kuwait

Bugün: 4
Dün: 629
Bu Hafta: 4
Geçen Hafta: 3762
Bu Ay: 13214
Geçen Ay: 16726
Toplam: 1379589

JoomlaWatch Agent

JoomlaWatch Users