Vajinismus Hastalığı Belirtileri

Kadınlarda Vajinismusa Yatkınlık Yapan NedenlerVajinismus hastalığı belirtileri yaşayan kadınlar,ilişki anında kasılmaları nedeniyle ilişkiye giremezler ve genellikle cinsel ilişkinin tehlikelerine inanan aileler ve kültürlerden gelmektedir.Özellikle evlilikten önce, cinsellik değerlendirmesi olumsuz ve kötü gözle bakılır.

Vajinismus belirtilerinde cinsellikle ilgili anlatılan olumsuz, kötü, tiksindirici öyküler ve deneyimler vajinusmus hastalığının gelişmesinde etkin rol oynar.


Vajinismus tedavisi hasta yorumları


Yapılan kaba ve uygun olmayan  jinekolojik muayeneler de vajinismus hastalığına  neden olabilir. Ayrıca, vajinismus belirtileri cinsel birliktelik esnasında, çocuk doğurma sırasında tedirgin edici hikayeler duyulması, genital ve cinsel ilişki  hakkında büyüklerine sorulan soruların  yanlış, yetersiz, eksik cevap almaları da bu sorunun ortaya çıkmasında büyük etkendir.

Vajinusmus(Cinsel İlişkiye Girememe) hastalığını yaşayan kadınların cinsellik hakkında olumsuz düşünme eğilimleri çok daha fazladır.

Vajinismus (Cinsel ağrılı ilişkinin) hastalığı  nedenleri:

  • Cinsel uyarılmanın yetersiz olması,
  • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara bağlı vulvo vajinit,genital  bölgenin
  • Atrofik vajinit menapozda  sık görülür,
  • Liken skleroz,
  • İlaçlar, radyoterapi,
  • Endometriyoz, pelvik inflamatuar hastalık
  • Disparoni ağrılı cinsel ilişki organik nedenler

Vajen giriş bölgesinde ağrılı duyarlı alanların olmas,ı bu tabloya estrojen hormon eksikliği durumunda menopoz sonrası gelişebilir, veya travma genital bölgeye ait operasyonlar, hymen kızlık zarı  anomalileri, genital sistem enfeksiyonları ve pelvik radyoterapisonucu neden olabilir.

Son Söz : Vajinismus için sorduğunuz niye ben neden vajinismus oldum vajinismus hastalığım yüzünden sonum ne olacak soruları vajinismusu çözmek istemeniz halinde hepsini anlamsızlaştırır, herkesin hayatta her konuda bir hikayesi vardır. Hikayelere takılıp kalırsanız, önünüzü, yarınınızı göremezsiniz. Oysaki şimdi görme zamanı, şimdi vajinismusu çözme zamanı. Niye, niçin ben yerine vajinismusu çözme zamanı...

Vajinismus belirtileri nelere yol açar

İsmim Betül;23 yaşındayım. Bir buçuk yıllık evliyim. 2 yıllık sevgililik döneminin ardından evlendik. Çok severek , çok isteyerek birbirimizi anlayabileceğimiz çok güzel bir evliliğimiz var.Evliliğimizin tek gölgesi kabusu ise ilk gece korkum,ilişki anında kasılmalarım, ve  vajinusmus hastalığım ; resmen korkulu bir rüya. Sürekli bir çaba içerisinde atlatamadık ve ilişki anında korkularımım başlaması ve tam ilişki anında kasılmalarım bugün olur yarın olur derken hala vajinismusum. Tedavisini sürekli, erteledik. Bir kez psikiyatri desteği almayı denedik. Yalnız parmak egzersizleri işe yaramadı,yeterli olmadı. Ne ilişki anında kasılmalarım nede ağlayarak biten deneyimlerimiz düzelmedi. Hep eksik hem yetersiz hissettim kendimi. Yapamazsam artık vazgeçmek zorundayım dedim. Çok sevdiğim adamdan çok ağır bir duygu. Ve şuan Saygın Beyin kliniğinde heyecanla ilk seansımı bekliyorum. Son umudum. Eşimi çok seviyorum. Her şey bizim için; Kafamda olan tek şey artık bu kabus bitmeli. 7.3.2017

Diğer kadınlardan hiçbir farkınız  yok, doğaya karşı gelme lüksünüzde yok...

Op. Dr. Saygın Micozkadıoğlu
Kadın Hastalıkları ve Doğum doktoru  vajinismus ve vajinismus tedavisi ile ilgili görüşleri

 

JoomlaWatch Agent