Vajinismus

erkekesVajinismus Nedir

Vajinusmus; ilişkiye girme esnasında kadının istemi dışında, refleks olarak vajina kaslarını kasmasıdır. Bunun sonucunda cinsel ilişkiye girme oldukça zorlaşır. 

Vajinismus hastalığı taşıyan kadınların ilk ilişkiye girme deneyimleri, birbirlerinden farklıdır. Vajinusmus hastalığını taşıyan kadınlar cinsel ilişkilerinde farklı boyutlarda tepki verebilirler. 

Neden Vajinismus Oluşur

Vajinismusun nedenleri çeşitli olmaktadır. Vajinismusa neden olacak psikolojik etkenler kişiden kişiye değişebilmektedir. Vajinusmus nedenlerine örnek verecek olursak:

 

  • Çocukluk döneminde yaşanılan cinsel tacizler
  • Aşırı baskıcı bir aile ve çevre ortamı
  • Zorlu ve kabaca yapılan jinekolojik muayeneler
  • Yakın çevreden edilinen kötü cinsel tecrübeler
  • Jinekolojik rahatsızlıklar
  • Genital bölgede oluşan iltihaplar
  • İlişkiye girmeyi kötüleyen değer yargıları

 

Vajinismus hastalığını taşıyan sadece siz misiniz

Vajinismus problemi, beraberlikleri, evlilikleri olumsuz etkileyerek ayrılma, boşanma noktasına kadar götürebilmektedir. Vajinismus hastalığı çevreden saklanan bir problemdir. Fakat vajinismus hastalığı kendi başına yenilemiyorsa, uygun bir vajinismus tedavisi ile tedavi edilebilmektedir.

 

İlk gece korkusu Nedir

İlk ilişki deneyimi yaşayan kadınlar, çeşitli nedenlerle eşleriyle ilişkiye giremez. Biz bu duruma ilk gece sendromu(Vajinismus)  demekteyiz. İlk gece korkusu, daha önceden yaşadığınız deneyimler ve ilk gece ile ilgili edinilmiş kötü tecrübelerin dinlenmesi ile kendi bilinçaltımıza yerleştiridiğimiz eksik ve yanlış ilişkiye ilgili bilgilerdir. Vajinismus/ilk gece korkusu, bilinçaltımızdaki bu eksik ve edinilmiş yanlış bilgiler neticesinde ilk gece korkusuna neden olmaktadır. Kişi ilk gece korkularını yenemiyorsa beraberliğine daha fazla zarar vermeden uygun bir vajinismus tedavisi ile bu sorunu çözmek için çaba harcamalıdır.

 

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır

Vajinismus probleminizin nedeni anatomik değil ise nedeninizin büyük bir kısmı sizin cinsel ilişkiyle ilgili, cinsellikle ilgili bir takım yanlış doğrularınızdan, bilgi eksikliğinizden kaynaklanmaktadır. Vajinismus tedavi kliniğimizde alacağınız tedavi yöntemleri şu şekildedir. Terapi programınız bilişsel, davranışsal ve bilinçli hipnoz terapileri olarak size göre belirlenmektedir.
Bilişsel terapi: Jinekolog tarafından size genital sisteminiz hakkında basit ve kolay anlaşılır bir şekilde bilgilendirme yapılır. Vajinismus hastalığınıza yol açan yanlış düşünce kalıplarınız, konuyla ilgili bilgi eksiklikleriniz, sahip olduğunuz yanlış doğrularınız bir kadın doğumcu gözüyle anlayılır. Bu bilgiler bile vajinismus konusunda sizi rahatlatır ve problemi çözmek için doğru ilk adımınızı atmanızda kolaylık sağlar.
Davranışsal terapi: Tedavi programınızda bilişsel terapilerin ardından, size davranışsal terapi olarak oldukça kolay, çok basit ve kesinlikle ağrısız egzersiz programları uygun olacak şekilde planlanır ve akabinde de egzersiz programları ev ödevi olarak verilir. Bu egzersiz programları kesinlikle parmak egzersizi değildir.

Vajinismus tedavileri sırasında uyku hali olmayan bilinçli hipnoz uygulanabilmektedir. Bu sizi ruhsal olarak rahatlatmak ve konsantrasyonunuzu arttırabilmektedir.
Vajinismus tedavi merkezimize hastalarımız genelde 2 ile 4 seans arasında gelmekte ve bu süreyide siz belirlemektesiniz. Tedavi için istanbul ve istanbula yakın bölgelerden haftada 1-2 seans gelerek, tedavi 1 ile 3 haftada bitirebilmektedir.
Tedavi almak için yurtdışından yada istanbul merkezimize uzak bölgelerden gelenler 3 ile 5 gün içişnde 2 ile 4 seansta vajinismus tedavi programını bitirmektedir.
Vajinismus tedavisi hakkında daha ayrıntılı bilgilendirme için 0532 361 31 32 den Doktor Saygın Micozkadıoğlu'na ulaşarak bilgi alabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz...

Not: Detaylı Vajinismus Tedavisi bilgisi almak için aşağıdaki linkimize tıklayabilirsiniz.
http://www.vajinismusklinik.com/vajinusmus-makaleleri/681-vajinismus-tedavisi.html

 

Vajinismus tedavisinden sonra vajinismus hastalığını yenenlerin yorumları

Vajinismus hastalığınızı yaşarken, içinde bulunduğunuz ruh durumunuz bu hastalıktan kaynaklı oldukça kötümser olabilir. Vajinismusu/ilk gece korkularınızı her sefer yeneceğinizi düşünüp, her ilişki denemelerinizde bu sefer olacak deyip yine yeniden ilişkiye giremeyip, kendinize kızar, vajinismus hastalığı yüzünden kendinizi eksik ve yetersiz hissedebilirsiniz. Şuanda hissetmeseniz bile mutlaka günün birinde vajinismusun size, eşinize ve çevrenize yaşattıklarından bunalmış olabilirsiniz. O yüzden hayatta en önemli unsurlardan bir tanesi problemle yaşamak yerine, probleminizi tespit edip çözmeye yönelik olmasıdır. Eğer probleminiz vajinismussa, önce durumunuzu belirleyip ona göre stratejilerinizi geliştirip, vajinismustan kurtulmaya yönelik olmalıdır. Bu konuyla ilgili size daha ayrıntılı ve bilgilendirme amaçlı vajinismus problemini yaşayıp, tedaviden sonra tecrübeleri paylaşmak amaçlı vajinismus hasta yorumlarını takip edebilirsiniz.

 

JoomlaWatch Agent