Kızlık Zarında Septa, Vajinismusa Neden Olur

kalin kizlik zari septaKızlık zarında veya vajende septa(perde, bant) kadınlarda ilişkiye girmeyi engeller ve anatomik nedenli vajinismusa yol açar. O yüzden de istediği halde ilişkiye giremeyen kadınlar mutlaka öncelikle vajinismus nedeninin anatomik bir nedene bağlı olup olmadığını net bir şekilde ortaya koymak için kadın doğum doktoru tarafından jinekolojik muayenesini yaptırması son derece önemlidir.

Kızlık zarı, vajendeki septa nasıl oluşur
Vajinismusa nasıl yol açar

Kadınlarda doğuştan oluşan bir gelişim problemidir. kızlık zarında enine ve boyuna olabileceği gibi, vajinayı boydan boya ikiye bölen yatay ve dikey sekilde perde diğer adı septum şeklinde de olabilir.

Enlemesine ve tamamen kapalı bir septa ise kadın menarş yani adet görmeye başlaması ile durum ortaya cıkabilir, çünkü kapalı bir hymen zlık zarında olduğu gibi adet kanı dışarı akamayacak ve perde arkasında birikecektir, bu durum bir süre sonraağrı ve sıkıntalara neden olur. Eğer vajinal septa

uzunlamasına bir perde ise adetlerde bir sorun yaratmaz fakat ilk cinsel ilişki anında ağrı acı ya yol açar. Vajinal septumu sıklıkla uterin septumla beraberdir, eğer uterus da septa var sa ayrıntılı incelenmeli ve vajinismusun anatomik nedenli sorunlarından birisi vajinada ve hymen deki septalardır. Bunun ise tedavisi cerrahidir.

Vajinismus tedavi merkezi istanbul'a gelen hastamızın yaşadıklarını sizinle paylaşıyoruz.

İyi günler 30 günlük evliyim, bu sürede eşimle cinsel ilişkiye giremiyorum, canım cok ağrıyor yanıyor ve sanki orada bir engel, duvar var gibi orada bir giriş yok ve ilişkiye girmeyi çok kez denedik ama bir türlü ilişkiye giremiyoruz sadece bir seferinde aşırı zorladık ve çok az girdi fakat bu seferde çok kanamam oldu ayna ile o bölgeme baktığımda iki tane delik olduğunu gördüm :KK43: bunun üzerine hemen kadın doğum dr na gittik. Kadın doğum Muayenesi sonucu kızlık zarın yırtılmış olduğunu vajinal septum nedeniyle cinsel ilişkiye giremediğimizi belirtti. Vajinal septum vajinayı ortadan ikiye bölen bir perde ve dıştan bakılınca ise çift vajina var gibi bir görünüyormuş. Bazen kadınlar da yapısal olarak vajen de bu septa oluyor ve cinsel ilişkiye girmeyi engelliyor ve opearasyon olmak bunun tedavisi imiş Ben ilk başta kendime vajinismus hastasıyım diyor ve üzülüyordum ve kasılmalarımı canımım acımasını vajinismus olmamama baglıyordum.Sizin de bu durumda olan kişileri tedavi ettiginizi biliyorum.

Arzu Vajinal septa


Kızlık zarındaki septa nedeniyle eşiyle ilişkiye giremiyor, ilişki anında kasılıyor ve kitleniyordu. Kızlık zarındaki septanın ameliyatıyla birlikte anatomik nedenli vajinismus sorunundan kurtulup, sağlıklı bir şekilde cinsel hayatını yaşamaya başladı. Vajininal septa yüzünden evliliğiniz yıpranmasın. Tıpkı Merve&Hüseyin çifti gibi...

Merve Septa

Merhaba Ben Merve; 
Artık teşekkür mektubu yazma sırası bende, o kadar mutluyum, huzurluyum ki. Söze nerden başlayacağımı bilmiyorum. Artık bende vajinismus hastalığımı çözdüm, nasıl oldu anlamadım bile o kadarcık basit bir şeyi kafamda o kadar büyütmüşüm ki. Ne acı hissettim ne yırtılma nede kanama oldu. Ben sanıyordum ki Çok acı, yırtılma, kanama olacak sanıyordum. Oysa ki çok basitmiş. İyi ki gelmişim iyi ki sizi tanımışım. Size sonsuz teşekkür. Şimdi tek temennim Anne olabilmek, ilişkiye giremiyorken şuan Anne olmayı planlıyorum. Buraya 6 aylık evliyken gelmiştim. Keşke 6 ay beklemeseydim, 6 ay kabus gibiydi, Şimdi kuşlar gibi hafifim ve çok mutluyum. Küçük bir operasyon geçirdim. İyi ki ameliyat olmuşum. Çünkü ameliyat öncesi kafam rahat olsa bile ilişkiye giremiyorduk. Kizlık zarımdaki Septam alındıktan sonra tam bir ay sonra ilişki yaşadık. Normalde vajinam kapalı, sanki bir duvar var diye düşünürken orası boşluk tünel orası enine boyuna genişleyen alan. Mine Ablamın dediği gibi. Saygın Hocama ve Mine Ablama sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum, iyi ki varsınız.

Hüseyin Bey, çocuk istemesine rağmen ilişkiye girememe problemi nedeniyle psikolojisi bozulmuştu. Vajinismus tedavisi ardından yaşadıklarını sizinle paylaşıyoruz. 

Merve Hanımın eşi Hüseyin Bey'in ilişkiye girememe sorunu nedeniyle yaşadıkları

Huseyin septa

Öncelikle Saygın Hocama ve Mine Ablaya çok teşekkür ediyorum. Eşimle vajinismus nedeni ile zor günler geçirdik. Özellikle benim psikolojim alt üst olmuştu ilişkiye giremiyorduk, olmayacak ve çocuk sahibi olamayacak diye üzülüyordum eşimle tartışıp duruyordum. Eşim Saygın Hocamı bulduk ve geldik. Eşimle seanslara gelip eşimin kasılmaları ve korkuları gitmişti. Eşimin septası vardı ufak bir operasyon geçirdi. Operasyondan 15 gün sonra rahatlıkla ilişkiye girebildik. Eşim bile anlamadı, kendi kendine bu muydu diye kendine kızdı. Şimdi çok mutluyuz Teşekkür ediyoruz. Allah razı olsun.

 

JoomlaWatch Agent