Vajinismustan sonra evli, mutlu ve çocuklu çiftlere – Onedio Haber

Vajinismustan sonra evli, mutlu ve çocuklu çiftlere – Onedio Haber

Evlilik ve ilişkileri yok eden bu hastalık hakkında önemli noktalara değinen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Saygın Micozkadıoğlu, vajinismus probleminin çözülebildiğini hatta bu hastalarının normal doğum yaparak çocuk sahibi bile olabildiğine dikkat çekiyor.

Vajinismustan sonra evli, mutlu ve çocuklu çiftlere

Op. Dr. Saygın Micozkadıoğlu, vajina girişi etrafında bulunan pelvis kas grubunun istem dışı kasılması sonrası ağrı ve acıya yol açan ilişkinin kadınları korku, kaygı ve paniğe sevketmesi sonucunda, cinsel ilişkiye girerememe sorununun ortaya çıktığını ve bundan dolayı evliliklerin bitme noktasına geldiğini söylüyor. Vajinismus hastalığının toplumun her kesiminde, her kültüründe ve kadın grubunda meydana gelebildiğini anlatan Micozkadıoğlu, Vajinismus hastalığının çözümünün kesinlikle olduğunun altını çiziyor.

Cinsel travmalar vajinismusu tetikliyor
Vajinismus hastalığının, cinsel mitler, yanlış inanışlar, ön yargılar, bekarete verilen önem ve değer, yetiştirme tarzı, cinsel bilgilenme ve eğitimdeki yetersizlikler gibi birçok etmen sonucu meydana gelebileceğini belirten Micozkadıoğlu, özellikle bu hastalığın cinsel travma yaşamış kişilerde daha sık görülebileceğini ifade ediyor.

Haberin devamını okuyun