Vajinismusun Belirtileri Nelerdir?

cinsel ilişkiye giremiyorum

Vajinismus  Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus, vajina girişindeki kasların istemsizce kasılması sonucu, sağlıklı bir cinsel birlikteliğin gerçekleşememesidir.  Vajinismus,  çiftler için  ilk geceden itibaren  bir sorundur. İlişkiye girememe   durumu çözülene kadar da hep karşılarına çıkacaktır.

Vajinismus sorununda vajina girişini çevreleyen kasların tamamen refleks kasılması bir engel,duvar oluşması sonucu penisin vajinaya girememesidir.

Vajinismus belirtileri, cinsel  ilişkiye girmekle ilgili endişeler toplamıdır.

En Sık Karşılaşılan Vajinismus  Belirtileri

Vajinismus ve belirtileri genellikle psikolojik nedenler dolayısıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. İlk kez cinsel birliktelik yaşayacak kadınlarda görülebileceği gibi aktif cinsel hayatı olan kadınlarda da görülebilmektedir.

Primer vajinismus; daha önce cinsel birliktelik yaşamamış kadınlarda görülür.

Sekonder vajinismus; daha önce cinsel birliktelik yaşamış fakat sonrasında gelişen olaylardan dolayı cinsel ilişkiye girememe durumudur (doğum travması, eşler arası uyumsuzluk, psikolojik).

En sık karşılaşılan ilişkiye girmekle ilgili duyulan  vajinismus belirtileri

 • Vajinanın içine doğru parmağınızı yerleştireme
 • Vajinanın içine tamponu yerleştirememe
 • Vajinanın içine tamponu zorlanarak yerleştirme
 • Vajinal ultrasona girememe
 • Vajinal ultrasona zorlanarak girme
 • Jinekolojik muayenelerinden korkmak ve yaptıramamak
 • vajinanın içine tıbbi nedenlerden dolayı kullanılması gereken vajinal krem, vajinal fitil ve vajinal ilaçları kullanamamak

Vajinismus Olduğumu Nasıl Anlarım?

 Okuduğunuz yukarıdaki belirtilerin bir kısmını ya da hepsini birden yaşayabilirsiniz.

Bu durumda bir karar vermelisiniz. Bunun için önce vajinismus tanısının konması gerekli. Vajinismus yada ağrılı cinsel ilişki tanısı konduktan sonrada vajinismus tedavisi almak önemli.Hayatınızın her devresinde sizi üzecek, bir kadın olarak yarım hissettirecek,  öz güven kaybına neden olacak bu tablodan kurtulmak için yardım almalısınız.

 • Cinsel ilişkiye girmenin zor, keyifsiz ve zevksiz, ağrılı, sıkıntılı gerçekleşmesi,
 • Vajinismus belirtileri, eşiniz ya da partnerinizle cinsel ilişkiye girmekten korkma sonucu cinsel ilişkiye girememe, cinsel ilişkiyi tam olarak sonlandıramama,
 • Vajinismus hastalığını yaşayanların farklı endişe ve korkuları olabilir. O yüzden de farklı belirtileri, farklı davranışları ve düşünceleri gelişebilir.Sizlere  vajinismus belirtilerini daha iyi anlatabilmek için vajinismusu yaşayanların duygu ,düşünce ve yorumlarını paylaşıyoruz.

 

 

Vajinismus Belirtileri Yorumları

Vajinismus Tedavisi Kıbrıs – Öğretmen Gaye Hanımın vajinismus belirtileri hakkındaki yorumları

KIBRISTAN SELAMLAR; Kıbrıs ta yaşıyorum. 22 yaşındayım. 3 aydır evliyim. Eşimle severek evlendik. Evlilikle ile ilgili korkularım vardı; fakat hiç böyle bir sorun ile karşılaşacağım aklıma gelmemişti. İlk gün deneyip olmadığında düğünün yorgunluğundan olduğunu düşünüp önemsememiştim. Fakat daha sonra birçok kez denememizde olmadığını görünce her geçen gün eşimle aramda sorunlar oluyordu. İnternette araştırmaya başladım. Jinekolog, psikologlara gittim. Vajinismus tedavisi olmaya başladım. İşler yolunda gitmeyip eşimin isteksizliği ile karşılaştım. Bayağı yorulmuştum. Kimseye anlatamıyordum da bir tek ben mi vajinismusum, neden böyle oluyor Düşünüp dururken internet de benimle aynı sorunu yaşayanları ilişkiye giremeyenleri görmüştüm. Fakat ben çok geciktirdikçe daha da yıpranacağımı düşünüyordum. Eşimle ev arkadaşı gibi olmaya başlamıştık vajinismus nedeni ile. İnternette Saygın Beyi gördüm.

Vajinismus belirtileri videosunu izledim. İçime bir umut doğdu ve bende bir gün bende yenip, acaba bende mutluluğu paylaşabilir miyim diye düşündüm. Bugün buraya Kıbrıs’tan geldik ve daha şimdiden mutluluk içime sardı. Biraz önce benimle aynı sorunu yaşayan bir bayanla konuştum. Kendimi ilk defa yalnız hissetmedim hani yaşayan anlar derler ya. Gerçekten öyle de oldu. Sıcacık bir ortam ve harika atmosfer var. Birazdan 1 seansa başlayacağım, bakalım neler olacak. Gaye
Gaye seans

Eşimle değilde başka birisiyle evlenseydim, vajinismusu yine yaşar mıydım.

Eşim benim için doğru insan mı?

Vajinismus Belirtilerini Evlenmeden Önce Anlayabilir miyim?

Vajinismus belirtileri, evlenmeden öncede olabilir ama evlenince sorun olacağı aklınıza gelmeyebilir.İlişki anında istemeden kasılıyor,kitleniyorum diyebilirsiniz.Eşinizi ilişki anında itebilirsiniz. Vajinismusun sonuçlarından biri ilişkiyi denemek dahi istemeyebilirsiniz.
Gaye hanımın vajinismusu yendikden sonraki yorumları
GayeKibris
Merhaba Saygın Bey
Ben 23 yaşında  öğretmenim ve çok güzel alanlar ile de ilgileniyorum. İyi bir sporcuyum iyi bir dansçıyım… Hangi konuda ,alanda  kendime hedef koyduysam bugüne kadar o hedeflerimi hep başarmıştım.Ailem her zaman yanımda idi  ta ki evlenene kadar. Eşimle severek evlendik .ilk gece korkusu acaba nasıl olacak sorusu her zaman vardı .Fakat hiç böyle bir sorun ile karşılaşacağım aklıma gelmezdi.İstemeden kitleniyordum, denedikçe  olmuyordu. Eşimde isteksizleşmişti. Artık denemek dahi istemiyorduk hep aynı şeyleri yaşıyorduk. Eşim acaba artık benden hoşlanmıyor mu artık ona güzel gelmiyor muyum vs şeyler düşünür olmuştum. Eşimle ev arkadaşı sevgili gibi hissetmeye başlamıştım. Evlendiğimizi hissedemiyordum *********/********** gittik ve resmen daha da kötüye gitti çıkmazda olduğumu hiç hissetmemiştim. Gün geçtikçe ümitlerim de tükenmeye başlamıştı boşanmak aklımın ucundan geçmezken artık boşanmayı bile düşünür hale gelmiş. Eşimin doğru insan olup olmadığını sorgulamaya başlamıştım .Neden ben. Benim ne eksiğim var .Acaba eşimle değil de başka birisi ile evlenseydim bu sorunu yine yaşar mıydım, diye farklı farklı şeyler düşünür olmuştum. Öz güveni yüksek bir insanken artık aman dışarı çıkmayayım da evlilik nasıl gidiyor ne yaptınız gibi soruları duymayayım demeye başlamıştım .

Vajinismus Belirtileri Devam Ederse Ne Olur?

Evliliğimin 2 ay ı bitmiş 3. ü ayına girmek üzereyken internetten saygın bey ile karşılaştım ve tekrar bir umut belirdi içimde eşimle de uzunca konuştuk.Sağolsun eşim de her zaman yanımda olacağını  üstesinden geleceğimizi söyledi . Beni hiç yalnız bırakmadı başlarda aynı duyguları paylaşamasakda. Uzunca konuştuğumuz da  ne kadar kafama taktığımı ve bir an önce üstesinden gelmemiz gerektiği fikrini eşimde benimsedi. Benim kadar eşimde umutlandı.Bu kez olacağını düşünüyorduk fakat bir yandan da ya bu kez de olmazsa diye düşünüyordum .Saygın Bey ile görüştük ve sıcacık ,güven veren ,samimi yaklaşımı ile umutsuz düşüncelerim gitmişti . 3,4 seans ta gerçekten başarabilmiştim. Çok mutlu olmuştum eşimle bu mutluluğu paylaştık .Çok kısa bir süre sonra vajinismusu yenmiş ve bu mutlu haberi vermiştik.Saygın Bey’e artık olmuştu 14 Eylül en mutlu günümüz olmuştu adeta. Bu kadar kolay olacağı hiç aklıma gelmezdi.

İlk Kez İlişkiye Giren Kadın Ne Hisseder?

Gerçekten korkulacak kasılacak acıyacakmış gibi düşünmelerim yersizmiş. O kadar kolay oldu ki farketmedim bile. Eşime sorup duruyordum gerçekten olmuşmuy du yani başarabilmiş miydik. Hem de bu kadar kolay ne kadar teşekkür etsek Saygın Bey e azdır. Allah razı olsun her zaman her şey gönlünüzce olsun iyi ki karşılaştık .Sizi çok seviyoruz .Şuan diyorum ki ben başarabildiysem herkes başarır. Çünkü sporcu olduğum için de kaslarım çok fazla gelişmişti herkesin bir kasılması benim adeta 1 kasılmam bile olsa 5 kasılmaymış gibiydi . Sadece istemeniz başarabileceğinize inanmanız yeterli. Emin olun o kadar basit bir şey ki vajinismus bu muydu ya diyeceksiniz . Evli olduğumu kadın olduğumu ilk kez hissetmiştim darısı bu sıkıntıyı çeken bütün arkadaşlarımın başına dualarım sizlerle …

Vajinismus Tedavisi Almanya – Ayşe Hanımın Vajinismus belirtileri hakkındaki yorumları


Adım Ayşe;
28 yaşındayım. Yaklaşık 6 aylık evliyim. Almaya’dan vajinismus hastalığı için geldim. Eşimle 4 yıldır birlikteyiz. Evlenmeden önce cinsel yakınlık olsa da cinsel ilişkiye hiç girmedik. Evlilikten sonra denememize rağmen hep bir korkuya kapıldım. Ön sevişmede sorun olmamasına rağmen cinsel birleşme gerçekleştiremedik. Hep alternatif yollarla ilişkimizi bitirdik. Eşim beni bu konuda strese sokmadı.

Vajinismus Belirtileri İlişki Anında

Bende düğün sonrası olacak diye çok kastığımı düşünmüştüm. Zamanla daha rahatlayacağımı düşündüm. Ama gün geçtikçe hiçbir farkın olmadığını anladım, tam tersi başka türlü de zevk alabildiğim için rahatıma gelmişti. Eşim ne kadar kızmasa da bu durumdan çok mutlu olmadığını fark etmeye başladım. Kimseye de bu durumu anlatmadığım için bilgi alışverişine girmedim. İnternete girdiğimde de bunun psikolojik bir problem olduğunu fark ettim. Bunun fark edince çok üzüldüm. Birden çok duygusal bir döneme girdim. Sonra bir doktora gitmeye karar verince güvenim tekrar yeniden kazanmaya başladım. Çok zamanım olamadığından bir an önce tedaviye başlamaya karar verdim. İlişkiye girememenin nedenin erkeklerden değil bizlerden kaynaklandığını gayet iyi biliyordum. Dilerim bu sorunu çözer evli olduğumu bende hissetmek istiyorum.
Ayse almanya SeansOncesi


Vajinismus’un Nedenleri

Öncelikle vajinismusun isteğe bağlı olmadığı bilmek gerekmektedir. Vajinismusun temelinde yatan neden genellikle tam olarak tespit edilememekle beraber aşağıdaki farklı durumlar vajinismusa neden olabilir:

 • Cinsel taciz veya istismara uğranmış olmak ya da cinsel istismara tanık olmak
 • Vajinal mantar enfeksiyonlar
 • Travmalı doğum veya jinekolojik işlem
 • Genel anksiyete durumu
 • İlk cinsel ilişkinin aşırı ağrılı olacağına inanmak
 • Fiziksel travma durumu
 • Stresten kaynaklanan durumlar
 • Vulvar vestibülit denilen, klinik net bulgular ve bununla birleşme esnasında ağrıya neden olabilecek durumlar
 • Aile içi şiddete maruz kalma durumları
 • Eşler arası güven kaybı sonucu yaşanan durumlar
 • Kontrolü kaybetme korkusu sonucu çıkan durumlar
 • Cinsel olarak yetersiz olma hissinin verdiği nedenler

 

Vajinismus Tedavi Yöntemleri

Vajinismus hastalığı tedavi yöntemlerinde genellikle hastalık psikolojik sebeplere bağlı ise, kendi kendine tedavi edilebilecek bir hastalık değildir. Başvuru yapan çiftin yaşadıkları ortam ve birbirleriyle olan ilişkileri gibi aile öyküleri detaylı şekilde alınır. Sonrasında hastaya jinekolojik muayene yapılarak diğer problemlere bağlı etkenler araştırılır. Fiziksel detaylı muayene sonrasında ailenin de durumu göz önünde bulundurularak kişiye özel bir tedavi planı yapılır.

Vajinismus tedavisinde davranışsal, bilişsel diğer terapiler uygulanabilmektedir. Vajinismus hastaları, doğru tedavi yöntemleriyle cinsel efsaneler, mitler nedeniyle oluşan gereksiz kaygı ve gereksiz korkuyu kolaylıkla yenebilir ve daha sağlıklı bir cinsel hayata sahip olabilirler.

Ayrıca vajina girişini rahatlatacak egzersizler ve uygulamalar tavsiyeler verilebilir.

Vajinismus çiftler için bir aile problemi olarak ele alındığında, eşler arasındaki uzaklaşma, isteksizlik durumuna neden olmaktadır. Vajinismus’ta tıbbi yardım almaktan çekinilmesi neticesinde, uzun süre yapılan denemeler sonucunda cinsel ve duygusal travmalara sebep olabilmektedir. Uzun süre boyunca tedavi edilemeyen vajinismus hastalığı vakaalarında, erkeğin ilgili algısı değişerek cinselllikte  bazı sertleşme bozuklukları ortaya çıkabilmektedir.