Vajinismus muyum? Testi

cinsel ilişkiye giremiyorum

Vajinismus Olduğumu Nasıl Anlarım?

Vajinismus Tedavisi İstanbul‘a cinsel ilişkiye girememe sorunu ile gelen kadınların bir kısmı vajinismus muyum? Tam emin değilim ya da vajinismus belirtilerinin ben de birkaçı var, acaba vajinismus muyum? diye sormaktadırlar.

Evlenmeden Vajinismus Anlaşılır mı?

İstemenize rağmen  ilişkiye girmekle ilgili endişeleriniz olabilir. Evlenmeden önce vajinismusu biryerlerden duymuşsunuz ve sizi de tedirgin edebilir. Ya da nişanlısınız dır,balayınızda sorun olur mu endişesi olabilir. Bütün bunlar da kadınları evlenmeden önce anlaşılır mı  diye sorgulatır.

Vajinismus  değilim ama ilişkiye giremiyorum

İlişki anında korkum yok,kendimi kasmıyorum ama tam ilişki anında bir duvar ortaya çıkıyor. İlişkiye giremeyen kadınların bir kısmının yaşadıkları bir tablodur. Hatta ilişkiyi başlatan benim , istekliyim hatta kadın doğum muayenesi oldum, bir problemim yok dedi. Araştırdım bende vajinismus değilim,doktorum da sen vajinismus olsan muayene olmazdın dedi, derler. Bazen de  vajinam dar, o yüzden ilişkiye giremiyorum diye düşünmektedir.

Vajinismus muyum Testi

Sizin için hazırladığım Vajinismus muyum? mini testini  vajinismusun belirtileri bölümünü inceleyerek durumunuz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Vajinismusun  Belirtileri

  • Cinsel birleşmenin sıkıntılı,zor ağrılı olması
  • Eşi ya da erkek arkadaşı ile cinsel ilişkiye girmekten korkma ve cinsel ilişkiye girme anında kasılma girememe
  • Eşini ilişki anında itmesi,ilişkinin tamamlanma aşamasında endişe duyması
  • Cinsel ilişkinin kısmen gerçekleşmesi penisin bir kısmının vajinaya girmesi, cinsel ilişkinin tam olarak tamamlanması, cinsel ilişkinin sonunda kanama, çok acıma, yanma, ilişkide kasılı kalıp kitleneceğini düşünmek gibi
  • Vagina içine parmak sokamama
  • Vajina içine tampon yerleştirememe
  • Vaginal ultrasounda girememe
  • Kadın doğum muayenelerinden çekinme, korkma, masaya çıkamama
  • Vajina içine medikal tedavi amaçlı vaginal fitil, vajinal krem kullanamama

Yukarıdaki vajinismus  belirtilerin bir kısmının sizde bulunması, vajinismusla karşı karşıya bulunduğunuzu gösteren bir durumdur.

Vajinismuslu Olanlar İlişkiye Girebilir mi?

İlişkiye girme aşamasında bazen kısmen ilişki olabilir.Hatta dışa boşalmayla gebe kalınabilir.Hatta normal doğum bile yapmasına rağmen ilişki tam olmaz.

Bazen de vajinismus olduğunuzu  kendinize yakıştıramazsınız. Vajinismusu bir doktor olarak kendinize konduramıyabilirsiniz.

Vajinismus Belirtileri Size Neler Düşündürür.

Vajinismusla ilk karşılaştığınızda önce kendinize konduramayabilirsiniz. Böyle bir sorunla karşılaşacağınız aklınıza gelmez ama ilişkiye girmeyi deneyip olmayınca zamanla denemek dahi istemezsiniz. Eşim benden hoşlanmıyor mu? diye düşünebilirsiniz. Ev arkadaşı gibi hissedebilirsiniz. Eşinizin doğru insan olup olmadığını sorgularsınız hatta başka biriyle evlenseydim, bu sorunu yine yaşarmıy dım diye düşünürsünüz.  Kıbrıstan gelen hastamız Gaye Hanım gibi…

Vajinismus   Doktorları da Görülebilir.

Toplumun herkesimini etkileyebilir vajinismus. Genelde eğitimli insanlarda vajinismusla karşılaştıklarında şaşır, kendine konduramaz.Başta kabul etmez.Görmezden gelir. O yüzden unutulmaması gerekebilir herkes bu durumu çeşitli nedenlerle yaşayabilir.Burda en çok şaşırılan ise sağlıkcılar da vajinismusun görülmesidir. Doktorlarda, ebe hemşirelerde, eczacı vs.

Vajinismus Teşhisi Nasıl Konulur?

Cinsel ilişkiye rahat bir şekilde  girmekle ilgili kaygı ve soru işaretleriniz varsa, kadın doğumla ilgili muayene durumunda tedirginlikleriniz olması ve yaptıramamak. Yaşamış olduğunuz ve size ilişkiye girmekle ilgili endişelendirecek durumlar yaşamışsanız bir kadın doğumcunun vajinismus acısından sizi değerlendirip vajinismus teşhisini koyması size zaman kazandıracaktır.

Sizi size en iyi siz anlatıyorsunuz. Vajinismus doktorları da etkileyebileceğini, bu süreç de neler yaşadıklarını vajinismus la ilgili yorum ve  tavsiyelerini canlı takip edebilirsiniz.

doktor saygın irtibat

DİĞER BÖLÜMLERİMİZ

vajinismus belirtileri nelerdir
vajinismustan nasıl kurtulursunuz
İstanbulda vajinismus tedavisi nerede yapılır
vajinismusu yenenlerin tavsiyeleri