Vajinismusu Yenen Fatma Hanım’dan Vajinismus Yorumları

vajinismus tedavisi gören fatma hanım

Kalın Kızlık Zarı Nedeniyle Vajinismus Tedavisi Gören Fatma Hanım’dan Vajinismus Yorumları

Değerli Doktorum Saygın Bey’e;

Ben Fatma. 1.5 yıldır evliyim. Evliliğimin ilk günleri bizde ne olduğunu bilmediğimiz, anlamlandıramadığımız vajinismus ile karşı karşıya kalmıştık. Eşimle severek evlendim, evliliğimizin ilk günleri çok fazla kaygı yaşamadığım halde tamamen korku, endişe, itme ve canımın acıdığını söyleyerek ilişkiden kaçmaya çalışıyordum. Bu durum normal gelmiyordu.

Önce internetten biraz araştırma yaptım. Benim gösterdiğim, yapmış olduğum tavırlardan yola çıkarak bunun adının vajinismus olduğunu gördüm. Nedir bunun sebebi ne yapmam gerekiyordu hiç bir fikrim yoktu, niye böyle oluyordu sebebini bilmiyordum, eşimle beraber bir doktora görünmeye karar verdik bize yardımcı olacak tek doğru adres bir jinekolog diye düşündük. Zaten bizim kabusumuz daha da çok böyle başladı.. İlk jinekoloji muayene sonunda sadece idrar yapabilecek alan olduğunu ve ilişkiye girmemin asla mümkün olmayacağı söylendi ve ameliyat önerildi. Ama biz girişi yapabileceğimiz bir pozisyona bile gelememiştik. Kafamız karışmıştı ne yapacağımızı bilemedik o an. İlk muayenede direk ameliyat deyince ister istemez kuşkularınız oluyor ve farklı bir bakış açısı aramak adına farklı bir doktordan randevu aldık. 2. muayenemizde ise evet çok az dar ama ilişkiye girmemin imkansız olmadığı söylendi ve kayganlaştırıcı yazdı sadece. Eğer istersem de ameliyat için kesme biçme işlemi yapmıyoruz başka hastanelerden arar bilgi alırsın diye saygısızca bir cevap almıştık ama durum benim için öyle hassastı ki sanki ayıp birşey yapıyormuş gibi kendimi mahcup hissedip, utanıyordum.. Yazmış olduğu kayganlaştırıcıya anlam verememiştim bizim sorunumuz kayganlaştırıcı ile çözülebilecek birşey değildi. Bunun farkındaydık artık. Zaman akıp gidiyordu. 3.kez farklı bir doktor randevusu aldık. Yine biraz dar, ama ilişkiye girilemeyecek şekilde değil, isteğe bağlı olarak da ameliyat olabileceğim söylendi yine anlam verememiştik. Tutarsız cevaplar içinde savaş veriyorduk. Ameliyat olmam gerekiyor mu? Gerekmiyor muydu? Buna neye göre  kendim karar vermeliydim? Yine olmadı.. Tekrar geçen zaman ardından farklı bir hastane, farklı bir doktor için yeniden randevu aldım. Muayene sonrası kızlık zarımın biraz kalın etli olduğunu söyledi. Çok az değil, çok şiddetlide değil orta halli bir sorun olduğu söylendi. Peki çözüm için ne önerirsiniz dediğimizde parmak egzersizleri önerildi. Bu hiç cazip gelmiyordu çünkü parmakla kendi başıma giriş yapmayı bırak, dokunmak bile istemiyordum, kendi başıma denesem bile yapamayacağımı biliyordum.

Ama yine de deneyeceğim diyerek tamam dedim. Bir hafta sonra tekrar gelmemi söyledi göreyim seni yine dedi. Evde parmağımla dokunduğum an bile kötü hissediyordum. Oraya birşeyin girmesini düşünmek bile zordu benim için. Hemen vazgeçiyordum. Nedense hiç cazip bir fikir gibi gelmiyordu. 1 hafta sonra kontrol için tekrar gittim. Hiçbir şey söylemedi bu sefer.. Benim de yapabileceğim hiçbir şey yok, evde kendi başına bu şekilde çalışmaya devam edeceksin dedi sadece. Yine umutsuz  şekilde eve döndüm ve artık hiçbir şey denemiyordum, araştırma yapmayı da bırakmıştım. Tamamen boşvermişlik ve olmayacak herhalde diyerek yapamacağım konusunda karamsarlaşmıştım.

Sadece akıp giden şey zamandı başka bir değişiklik yoktu.. Bunun üstüne eşimin isteği üzerine 2 ay sonrasında tekrar bir muayane için randevu almıştık. Bu muayene de ise bana sadece bizler öneride bulunabiliriz, durum ciddi ise psikiyatri desteği alabileceğim söylendi. Peki kızlık zarımın kalın olduğu söyleniyor bu ilişkiye engel bir durum mu? Ameliyatlık bir durumum var mı? diye sorduğumda Hayır, ameliyatlık hiçbir şeyin yok denildi. Tekrar umutsuz bir muayeneden çıktık. 1.5 yıl olmuştu kaybettiğimiz zaman hiçbir şey anlamadan..

Artık doktora gidip muayene bile olmak istemiyordum. İçimde bir heves, istek kalmamıştı. Tamamen umutsuz şekilde bekliyordum. Eşimin desteğini en başından beri hissediyordum, beni başından beri hiç yalnız bırakmadı. Eşim vazgeçmemem gerektiğini, elbette bir çözümü bulunacağını, yalnız biz değilizdir ya çözenler nasıl çözüyor umutsuz olma diyerek beni motive etmeye çalışıyordu. Onu dinledikçe, yanımda olduğunu hissettirdikçe umut beklediğini, kendime inanmam gerektiğini, vazgeçmemem gerektiğine inanıyordum. Sonunda kafaya koymuştum. Özel-Devlet gitmediğim hastane kalmamıştı. Sorunumuz bu da değildi. Artık tamamen bu problemi çözebileceğim, bizi anlayabilecek, dalında tecrübeli, hem jinekolojik hem psikolojik boyutta yardımcı olabilecek dalında uzman bir doktor araştırma başladım. Bulduğum 2-3 klinik vardı. Sırayla aramaya başladım.

İçlerinde en olumlu, pozitif görüşme yaptığım, ilk konuşmamıza rağmen anlayışlı ve mütevazi şekilde samimiyetini hissettiren Saygın Bey idi. Sanki içimdeki karanlığa ışık doğmuş gibi coşkuyla eşimi aradım sonrasında ve Doktorumu buldum dedim. O gün eşimle konuştuk. Senin içine sinen hangisi ise o olsu dedi sadece. Vajinismus yorumlarından Saygın Bey‘in dalında çok iyi olduğuna dair geri dönüşleri okumuştum. Hiç sıkılmadan eşimle beraber mektupları okuyorduk, vidoları tek tek izliyorduk. Gece gündüz hevesle yazılan iletileri teşekkür mektuplarını okuyordum. İnsanların başından geçenleri okudukça beni anlatıyor diyordum ve yalnız olmadığımı görüyordum bu beni biraz olsun rahatlatıyordu.. O hafta Saygın Beyi arayarak randevumuzu aldık.

Eşimle beraber ilk muayenemizi olmaya gittik. O kadar araştırmışım izlemişim ki sanki tanıdığım birisiymiş gibi heyecanla gideceğim anı beklemiştim. Uzun geçen zamandan sonra daha çok inancım gelmişti, içimde bu sefer olacak diye inançla gitmiştim.. Gerçekten de ilk görüşmemizde bizi çok rahatlatmıştı Saygın Bey. Asla moralimizi bozmamamız gerektiğini, bizim bir suçumuz olmadığını söyleyince bizim gözlerimizde ışık doğmaya devam ediyordu. Çok zaman kaybetmeden seanslarımıza başladık. İlk seansımda muayene sırasında Saygın Hocam çok fazla zaman harcadı benim için, çok zorlamamıza rağmen belkide öyle değildir diyerek bana hiç bahsetmeden beni korkutmadan giriş açısını açmaya çalıştı ama alanın kapalı olmasından kaynaklı giriş yapılması imkansızdı çünkü benimde canım acıyordu olabilecek gibi değildi. Ameliyat olmam gerekiyordu. Ameliyat oldum.

İyileşme sürecinden sonra seanslara tam anlamıyla başladık. İlk seanstan itibaren Saygın Hocamın yanında kendimi çok iyi hissediyordum. Kendimden çok kendisine inanıyordum ve güveniyordum. Onun desteği ile olacaktı ve bitecekti artık bu günler.. Evde egzersizlerimi hevesle yapmaya çalışıyordum. Artık tamamen inanıyordum. Sona yaklaşmıştım. Öyle de oldu. 1.2.3. derken bir baktım ki 4.seansın sonuna gelmişiz. Saygın Hocam nerede neyi yanlış yaptığımı görerek yanlışlarımı düzeltmem de çok yardımcı oluyordu. Evde de egzersizleri rahatlıkla ve zevkle yapabilmenin katkısı büyüktü, isteyerek yapıyordum. Sonunda kendimi hazır hissediyordum, yapabileceğimden emindim ve öyle de oldu.. Hem de hiçbir şey anlamadan. O kadar kolay oldu ki.. Geçen bunca zaman bunun için miydi dedim. Çok zor bir süreçti, o geçen zaman gözümün önünden perde gibi gelip geçti biran.

Eşim de bende birbirimizin gözlerinin içine bakarak gülüyorduk resmen. Gerçekten tarifi imkansız bir duygu.. Bize bu süreçte yanımızda olan, desteğini esirgemeyen Saygın Hocam’a ne kadar teşekkür etsem azdır.. Hayatımıza çok büyük bir dokunuşu oldu. Bize umut oldu.. İyiki Saygın Hocamı tanımışız ve bu yolda iyi ki bizim yanımızda varlığını hissettik ve yanımızda oldu.. O kadar çok iyi ki demek geliyor ki içimden bu konuda kendisinin hakkını ödeyemeyiz..

Gerçekten bu sorunu yaşayan çiftlere de zaman akıp gidiyor. Daha fazla zaman kaybetmeden biran önce gelmeleri ya da buldukları güvenebilecekleri iyi bir Doktor’a giderek biran önce çözüme ulaşmalarını diliyorum. Gelme durumunuz varsa asla pişman olmayacaksınız buna inanın..🙏🏼

Biz 4 seansta çözüme ulaştık. İmkansız değilmiş, yaşayarak görüyorsunuz. Bu mutluluğu yaşamak gerçekten tarifsiz bir duyguymuş..

Emekleri için, anlayışı, güleryüzü ve yanımızda olduğu için Saygın Hocam’a çok çok teşekkür ediyorum..🙏🏼 Ve her geldiğimizde bizi güleryüzü hoş sohbetiyle karşılayan tatlı mı tatlı Mine ablamıza da çok teşekkür ediyorum.. Rabbim bir ömür boyu yüzünüzü güldürmesi dileğiyle, sizi iyiki tanıma şansımız olmuş.. İyi ki varsınız🙏🏼 Herşey için tekrar tekrar çok teşekkür ederiz Saygın Hocam♥️ Kendinize iyi bakın.🙏🏼