Vajinismus her kadında aynı değildir

Vajinismus her kadında aynı değildir, her kadının çok farklı hikayeleri, korkuları, endişeleri, kişilikleri, çevreleri, beraberlikleri, eşleri, meslekleri, eğitim durumları, tecrübeleri en önemlisi de hayata bakış pencereleri farklı farklı olabilir. Bu yüzden de vajinismusu bazı kadınlar uzunca bir süre görmezden gelir ve kabullenmezler. Bazıları çok erken fark edip vajinismusu çözmek için harekete geçer. Bazıları vajinismusu kendi başlarına çözerken, bazı kadınlar vajinismusu tek başlarına yenemeyip, vajinismus tedavisi alabilirler. Vajinismus tedavisi alıp, vajinismus problemini yenemeyip hala vajinismusla yaşıyor olanların bir kısmı hiç çözemeyeceğini düşünüp, durumunu kabullenip, vajinismusun getirdiği problemeleri de yaşarken bazıları vajinismusu yenmek için kendine uygun diğer tedavi yöntemlerini araştırma içinde olabilirler. Sonuçta kişi az bir gayretle içinde bulunduğu durum ne kadar zor olursa olsun vajinismusu yenebilir.

Vajinismus bazı kadınlarda ilişki esnasında oluşurken ve normal jinekolojik muayenesini yaptırabiliyorken, hatta gerektiğinde vajinal fitil vs. kullanabiliyorken, bazılarında bunların hiçbirine müsade etmemektedir. Bazı çiftlerde ilişkiye giremedikleri halde, ilişkiye girdiklerini zannedip taa ki çocuk sahibi olmak için araştırdıklarında tam olarak ilişkiye giremediklerini anlamaktadırlar. Hatta vajinismus hastalığını yaşayan kadın dışa boşalmayla gebe kalıp, normal doğum bile yapmış olabilir. (Sezaryen değil) 

Sonuçta vajinismus probleminizi hangi seviyede yaşarsanız yaşayın, korkularınız hangi boyutta olursa olsun çözüm için az bir gayretiniz, size doğanın sunmuş olduğı ilişkiye girme olayınızı sağlar. Önemli olan geminin limana nekadar yakın olduğu değil, limana demir atmasıdır. Sizin de olayınız az yada çok muayene olabiliyorsanız veya olamıyorsanız, çok yada az korkuyorsanız… bunların çok önemi yok. Sonuçta amaç, doğanın size doğuştan verdiği cinselliği istediğiniz halde yaşamanızdır, hedefiniz çözüme yönelik olmalıdır. Çünkü ha bugündü, ha yarındı, az yada çoktu, şöyleydi veya böyleydi derken vajinismusla geçirdiğiniz zaman size vajinismusun getirdiği problemleri yükleyerek en güzel anlarınızı çalarak, zamanınızı boşa geçirtmektedir.

Vajinismus tedavisi almanya – Kader hanımın Vajinismus, gebelik ve doğum aşamaları

Vajinismus hastaları gebe kalabilir ve hatta mecburen normal doğum bile yapabilir. Yapmış oldukları normal doğuma rağmen vajinismus hastalıkları devam ederek, ilişkiye giremezler.