Vajinismus Hastalığını Çözmek İçin 5 Öneri

Vajinismus hastalığınız nedeniyle, eşinizle istediğiniz halde ilişkiye giremiyorsunuz ve kendi başınıza probleminizi çözmek istemektesiniz.

 

İstediğiniz halde ilk gece korkularınızı yenemeyip profesyonel bir destek aramaktasınız ya da her ikisini de yapıp, hala vajinismus probleminizi taşıma durumunda olabilirsiniz ve ne yapmanız konusunda artık bir fikriniz yoktur.

Doktor Saygın olarak size mutlaka faydasının olacağını düşündüğüm 5 önemli önerim olacaktır.

1. Vajinismus hastalığını bazı kadınlar hiç duymamış olabilir ve bir fikri yoktur yada kendine vajinismusu konduramaz. Bu yüzden de zaman kaybedip hem kendilerine hem de beraber oldukları insana sıkıntı yaşatır. O yüzden de önce içinde bulunduğunuz durumunuzu netleştirin. Adını koyun, İstediğim halde ilişkiye giremiyorum ve bu durumdan kurtulmak için ne yapabilirim diye sorgulamak ve cevabını aramak çok önemlidir.

 

Avukat Tülin Hanımın Vajinismus Hakkındaki Düşünceleri

 

Tulin-Avukat

2. Kendi başınıza vajinismusu yenmek isteyip, aylar geçmesine rağmen çözemediyseniz de, ilk gece korkularınızı kesinlikle zamana bırakmayın ,çünkü zamanla vajinismusu kabul edip, eşiniz siz ve vajinismusunuz birlikte yaşarsınız. Vajinismusla yaşarsanız da, birçok şeyi de yavaş yavaş kaybetmeye başlarsınız. Başta özgüveninizi kaybeder ve buna bağlı olarak da, hayat kaliteniz azalır. Geçen zamanla birlikte sizin yaşınıza bağlı olarak da vajinismus yüzünden gebe kalma olasılığınız düşmektedir. Çünkü 35 yaştan sonra hızla yumurtalık rezervleriniz azalmaya başlar ve siz vajinismusu çözmüş olsanız bile bu sefer de azalmış yumurtalık rezerviniz nedeniyle bebek sahibi olmak için uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

 
Gul-istanbul

 

Gul-istanbul-2

3. Vajinismus da birçok şey önemlidir ama unutmayın başrol zamana aittir. Vajinismusla geçen süre sizi yıpratır, bezdirir, soğutur ve hastalığınızı kabullendirir. Belki de ayırır, boşanmaya götürebilir. O yüzden de vajinismusu yenmek için bir planınız, bir stratejiniz olmalı. En önemli ilk adım, nadir de olsa anatomik bir nedenden dolayı olabilir. Kızlık zarınız da kalınlık varsa ve ilişkiye girmenizi engelleyecek bir yapıda ise siz ne yaparsanız yapın, vajinismusu kendi başınıza çözmek isteyip, gerekli çabaya rağmen ilişkiye girme probleminizi çözemezsiniz. O yüzden de vajinismus hastalığın da mutlaka bir jinekolojik muayenenizi olup kızlık zarı hymen hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir.
Klinik tecrübelerim nedeniyle şu uyarı da yapmak isterim ki, kızlık zarı kalın olmadığı halde, kişiyi rahatlatmak amaçlı, gereksiz hymenoktomi operasyonları da size zaman ve para kaybettirir çünkü sorun, gereksiz yapılan kızlık zarı ameliyatları sonucu da hala devam etmektedir. Bu durum da vajinismus hastalığınıza bir de moral bozukluğu eklenir. Bazen de tersi olur, yanlış değerlendirilir. Yada gerçekten kızlık zarı sıkıntılı kalınca olmasına rağmen normal yapı denilmiştir. Bu halde de anatomik olarak kişinin eşiyle ilişkiye girmesi mümkün değilken, kadın ilişkiye giremediği için kendini suçlayacak, eşi yıpranacak sırf eksik ve hatalı değerlendirmeler sonucu. O yüzden de mutlaka güvenilir tecrübeli yerlerde değerlendirilmenizin yapılması önemlidir. Hatta bazen de vajinismus sorununuz tedavilerinize rağmen aksamaktaysa ve probleminiz hala devam ediyorsa da bu konuda tecrübeli ikinci bir hekim tarafında jinekolojik muayene olmak ve görüş almanızın gerekebileceğini de unutmayın.
Aşağıdaki hastamız şenay hanım 5 yıldır vajinismusla yaşamakta ve vajinismusla ilgili tedaviler almış olmasına rağmen ve iki ayrı jinekolog tarafından kızlık zarının normal olarak değerlendirilmesine rağmen kliniğimize geldiğinde şenay hanımın mutlaka kızlık zarı operasyonu geçirmesi gereken, ilişkiye girmeyi imkansız kılan kalın bir zar yapısı mevcuttu. Bu geçen süre zamanından, özgüveninden ve maddi menevi yıpransmasına yol açmıştır.

 

Bankacı Şenay Hanımın Vajinismus Hakkındaki Düşünceleri

 

Vajinismus - ilk gece korkusu tedavisi

Bu bir teşekkür mektubundan çok daha fazlası. Bu mektubu yazabilmek. Çoğu zaman bunun olabileceğine kandım inancımı yitirirken şimdi bu mektubu yazabilmek. Tam 5 yıla sığmış bir kâbustan uyanmak. 5 yıl boyunca hayatımın en merkezinde olan vajinismus problemini şimdi çözebilmiş olmak kelimelere sığdırılamayacak bir mutluluk. Bu 5 yıl süresinde en mutlu olduğum anlarda bile mutluluğumu gölgeleyen bu sorundan kurtulmanın ne demek olduğunu anlatmak gerçekten çok zor. Bu mektubu yazabilmemi sağlayan Saygın Beyle ne kadar teşekkür etsem az kalacaktır. Hayatımın sonuna kadar minnetle anacam. Benim hikâyem biraz daha farklıydı. Anatomik bir sıkıntının sebebiyle, yani kızlık zarının kalın olması sebebiyle yaşanıyordu. Tabi bunu buraya gelince öğrenebildim. Daha önce 2 farklı jinekologa muayeneye girmiş olmama rağmen onların fark etmediği Saygın Beyin ise 3 dkda fark ettiği bir sebeple; bunun için operasyon geçirmem gerektiğini söyledi. Tamam dedim, düşünmedim bile o güveni sağlıyordu zaten. Sonrasında tedaviye devam ettik ve bu noktaya gelebildim. Bana hiç zaman kaybettirmedi. Benim için en önemli şey buydu. Yanlış bir tedaviye, zaman kaybına dayanabilecek bir psikolojim yoktu. Operasyon sonrasında tedavi süreci inanılmaz kolaydı. Teşhisinin ne kadar doğru olduğunu böylece bir kez daha anlamış oldum. Bu süreçte tam bir pişmanlığım oldu. Keşke, keşke daha önce gelseydim buraya. 5 yıl beklemeden, bunca zaman bu sıkıntıyı yaşamadan bu sorunu yaşayanlara yapabileceğim en büyük tavsiye budur sanırım. Beklemeyin, beklemeden başlayın vajinismus tedavisine. Saygın beyin tedavisine güvenin ve inanın. Gün içinde aklıma gelip, mideme ağrılar saplayan bir sorunum yok artık. Buna hala inanamıyorum. İkinci adım olarak, bu tedaviye başlamamın ama sebebi olan bebek sürecine gireceğiz inşallah. Umarım onu da yazmam ve onun için de saygın beye bir kez daha teşekkür etmek şansım olur inşallah.

 


Vajinismus hastalığını yaşarken sizin özgüveninizi kaybettirir ve bir an gelir ki işinizi, mesleğinizi hatta çok sevdiğiniz eşinizden boşanmayı bile düşünürsünüz. Oysa ki vajinismus problemiyle yaşamak yerine çok az bir gayretle hem vajinismusu yener, hemde anneliğe adım atarsınız. Tıpkı hemşire Özlem Hanım gibi…

 Vajinismus Tedavisi İstanbul – Hemşire Özlem Hanımın vajinismus Hakkındaki yorumları

 

ozlem istanbul

Hemşire Özlem Hanım gebe kaldıktan sonraki yorumları

 

Ozlem gebe

 


4. İlk gece korkularınızı yenmek, vajinismus dan kurtulmak siz istedikten sonra doğru yaklaşımlarla mümkündür. Sizin için en önemli şey, az da olsa vajinismusu yenmek için sadece sözde kalmayan çaba ve gayretlerinizdir. Az bir çabanız vajinismusu yenmek için en önemli unsur ve ilk gece korkularınızı yenmeye götüren anahtardır.

 

Merlin Hanımın Vajinismus ve İlk Gece Korkusu Tedavisi Hakkındaki Düşünceleri

 

merlin-amerika vaginismus

5. Vajinismusu yenmek yerine bebek sahibi olmak için yan yollarda yardımcı üreme teknikleriyle bebek sahibi olmaya çalışmak size zaman kaybettirir bebek sahibi olsanız da, olamazsanız da. Çünkü yardımcı üreme teknikleriyle şansınız yaver gider ve anne olursanız vajinismuslu bir annesinizdir. Süre kaybınız daha da artmıştır ve bebek nedeniyle daha uzaklaşılmaktadır problemi çözmeye. Vajinismusu çözmeden ve yardımcı üreme teknikleri ile gebelik elde edemezseniz zaman kaybına, maddi kayıplar eklenir.

 

Begüm Hanımın Vajinismus ve  Tüp Bebek Hakkındaki Düşünceleri

 

Begum-Tup-bebek

SONUÇ Yeter ki vajinismusu yenmek isteyin, kendi başınıza vajinismusu yenemiyorsanız da vajinismus sizi yenmeden adım atın.