İlk Gece Korkusu Tedavisi

İlk Gece Korkusu Tedavisi

İlk gece korkusu zamanla günlerden haftalara aylara yıllara yayılarak vajinismus ve vajinismusla ilgili ortaya çıkabilecek sorunlarıda çiftlere yaşatabilmektedir. O yüzden de ilk gece korkularını yaşamak yerine onu taşımak yerine ilişkiye girme korkularını yenmek için korku ve endişelerinin nedenlerini, niye ve niçin geliştiğini iyi anlamak ve değerlendirmek son derece önemlidir. Genelde ilk gece korkusununa yol açan nedenleri sıralayacak olursak etrafından duydukları yanlış eksik hatalı ilişkiye girme deneyimleridir. Bunlara örnek verecek olursak;

 • İlk ilişkiye girme aşaması ağrılıdır, acı dayanılmaz olabilmektedir.
 • İlk ilişkiye girme aşamasında ilişki sonucu kanamam fazla yırtılmam olursa hastaneye kadın dogum doktoruna gitme zorunda kalabilirim.
 • Yillarca korumak zorunda hissettiğim en değerli kavramımı(kızlık zarımı)kaybederim endişesi
 • İlk ilişkiye girme başında hemen gebe kalırsam, hamilelik süreci ve doğum korkusu endişesi
 • İlk ilişkiye girme aşamasında kendini kızlıktan-kadınlığa geçmeye hazır hissetmeme
 • Cinselliğin ayıp günah kötü, pis, iğrenç olarak algılama.
 • Oysaki bütün bu değerlenmeler ilişkiye girmekle ilgili yanlıştır. Bazende ilk geceyle ilgili korkuları hakında hiçbir nedeni olmayabilir niye niçin neden korktuğunu endişelerini tanımlayamayabilir.
  Kadınilk gece korkularını yaşıyor ve bu süreci yaşayacağını düşünüyorsa, vajinismusu yaşamak yerine evlilik öncesi, ilk gece korkularını çözümlenmesidir ve ilk gece korkusunu yenmek için destek ve yönlenme alması son derece önemlidir.
  Çünkü ilk gece korkuları yenilmeden başlanan beraberlikler evlilikler, yaşanan ilk geceler, ilişkilerin kalitesini mutlaka zaman içinde olumsuz etkilemekte ve bozmakta evliliği yıpratmaktadır.

  İlk Gece Korkusu Tedavisi Nasıl Yapılır

  Öncelikle bilmeniz gereken dünyada milyarca kadın, ilk ilişki deneyimlerine hiçbir sıkıntı yaşamadan ve çoğunda kanama az veya hiç olmamakta iken ilişki gerçekleştirebilmekte ve keyif almaktadır. Bu kişiler ilişkiye kendilerini beyin olarak, vücut olarak hazır hissettiğinde girmektedir. Dolayısıyla kişi eşiyle ilişkiye girme aşamasında eğer endişe ve korku taşırsa, bu kişinin ilişki esnasında vücudunun gerekli ve yeterli hazırlığı yapamamasından kaynaklı, eksik ve yanlış ilişkiye girmek zorunda kalacaktır ve bunun sonucu olarakta kişinin acısı, ağrısı, kanaması fazla olacaktır.

  İlişkiyle ilgili endişe ve korku, kadının yeterli ıslanmasını engellemekte ve sonuçta da ilişkiyi zorlaştırmaktadır.

  Kadın ilk gece korkusu yaşayacağını düşünüyorsa yada yaşıyorsa mutlaka ilişkiye girmekle ilgili endişe ve korkularını gidermek amaçlı bir kadın doğumcu(jinekolog) tarafından gerekli jinekolojik muayene ki bu olası kızlık zarıyla ilgili anatomik problemleri bertaraf etmek amaçlı son derece önemlidir. Çünkü nadirde olsa kızlık zarıyla ilgili  problemlerde, kişiler çok kolay halledebilecekleri problemini, gereksiz tedaviler alarak korkularını yenememekte, ilişkiye girememekte ve sonuçta da ilişkilerini ayrılıklara, boşanmalara kadar götürebilmektedir. Bunun yanında ilk geceyle ilgili sizi endişelendiren sorularınızı, kafanızın ve ruhunuzun ikna olacağı şekilde almanız, ilişkiyi daha rahat ve keyifli hala getirebilmek açısından son derece önemlidir. İlk gece korkularınız günlerden aylara, aylardan yıllara yayılarak vajinismus olarak size yansır. O yüzden ilk gece korkularınızı yenmelisiniz. Tek başınıza yenemiyorsanız, vajinismusun daha fazla sizi ve beraberliğinizi yıpratmasına izin vermemek adına vajinismus tedavisi almanız son derece önemlidir.

  >Vajinismus tedavisi konusunda daha ayrıntılı bilgi almak için Vajinismus tedavisi nasıl yapılır makalemizi okuyabilirsiniz.